• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular


Çorum Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 27,1039   27,1528
EURO 28,8483   28,9003
       
Özlü Sözler
Dost, bazen annen bazen baban bazen eşin bazen kardeşin olabilir. Gerçek dost hata bile yapsan seni terketmeyendir.
Köyümüzün Tarihçesi


İnegazili Köyü Tarihçesi

 

Bir söylentiye göre ismini, İğneligazi adında bir terziden almıştır. Geçmiş zaman tarihde İğneligazi'nin tokuşbaba ile savaş halinde oldugu aktarılmıştır. Bu iki zat şimdi ki adı Tokuş olan mevkide karşılaşmışlar ve iğneligazi'nin bu mevkide Tokuş babayı öldüğü söylenmektedir.

 

Bundan dolayı şavaşın yapıldığı mevkiye'de Tokuş tepesi ismi verilmiştir. Belirtilen ve isminin verildigi mevkide şu anda türbesi'nin olduğunu bilmekteyiz. İğneligazi ise savaşı kazanmasının ardından bu yüksek mevkide kış aylarının sert geçeceğini düşünerek şu anda köyümüzün bulundugu mevkiyede gelerek iğneligazi köyünü kurmuştur.

 

Nesilden nesile geçişler sırasında köyün ismi evrim geçirerek İnegazili olarak kalmıştır.

 

İnegazili köyünde iki farklı meshep vardır. Köy ahali'si Alevi ve Sünni yurttaş dan oluşmuş ve bu iki meshep birleşerek ortak bir kültür meydana getirmiştir.

 

İnegazili köyü kültüründe hoşgörü anlayış ve saygı köyün temel prensip taşlarındandır.

 

Bildigimiz gibi 1980'li yıllarında ve daha öncesinde bir çok büyük şehirde kasabalarda ve köylerde meshep çatışmaları çıkar iken, İnegazili köy halkı bu çatışmayı anlamsız bularak hiç bir şekilde karşı karşıya gelmemiş, sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde geçmişten bu güne kadar gelmiştir. 

 

Köy halkı genç kuşaklara her daim hoşgörü ve kardeşligin yaşatılmasını ögretmiş ve gelecek nesillerede aynı şekilde aktarılmasını istemiştir.

 

İnegazili Köyü bağlı bulundugu Sungurlu ilçesine 41 km uzaklıkta olup Çorum iline 121 km dir.

 

Bölge iklim şartlarına uygun olarak Buğday, arpa, nohut ağırlıklı tahıl tarımı yapılmaktadır. Köyün asıl ekonomik kaynagı 2.000 dolar ihracatı bulunan çorap sektörünün önde gelen firmaların bu köyden olmasıdır.

 

Köylünün %70'ni İstanbul'da %5'i Ankarada diger %5'nin ise farklı ilerde ikamet ettiği bilinmekle birlikte bahsi geçen çorap sektörünün önde gelen lider firma patronlarının ata yadigarı olan topraklarını sahiplenerek güzel bir köy haline getirmişlerdir.

 

İnegazili köyünde, Cami, İlkögretim Okulu, Ögretmen Lojmanı, Sağlık Ocağı vardır. 

 

İnegazili Köyü Hakkında Bilgiler İçin TIKLAYINIZ

 

 

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
İbrahim PEKRİZ
HAYIRLI ramazanlar

EYYÜP SERTKAYA
Komşu Köy Delice Kavak Köyünden Ben Eyyüp Sertkaya.Bu Sayfaya Emeği Geçenleri Tebrik Ediyorum Emeğinize Sağlık.Bu vesileyle Tüm İnegazili Komşu Köy Ahalisine Sağlık Afiyetler Dilerim Ankara dan Selamlar

Bülent
Ben antalyada hotel genel müdürüyüm , siteyi gezdim , sizlerle gurur duyuyorum , [ rahmetli ihsan orakcının torunuyum , sizlere bi faydam olursa lütfen arayınız .


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
© Copyright 2019  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.
Top