• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Köyümüz Tarihçesi


İnegazili Köyü Tarihçesi

 

Bir söylentiye göre ismini, İğneligazi adında bir terziden almıştır. Geçmiş zaman tarihde İğneligazi'nin tokuşbaba ile savaş halinde oldugu aktarılmıştır. Bu iki zat şimdi ki adı Tokuş olan mevkide karşılaşmışlar ve iğneligazi nin bu mevkide Tokuş babayı öldüğü söylenmektedir.

 

Bundan dolayı şavaşın yapıldığı mevkiye'de Tokuş tepesi ismi verilmiştir. Belirtilen ve isminin verildigi mevkide şu anda türbesi'nin olduğunu bilmekteyiz. İğneligazi ise savaşı kazanmasının ardından bu yüksek mevkide kış aylarının sert geçeceğini düşünerek şu anda köyümüzün bulundugu mevkiyede gelerek iğneligazi köyünü kurmuştur.

 

Nesilden nesile geçişler sırasında köyün ismi evrim geçirerek İnegazili olarak kalmıştır.

 

İnegazili köyünde iki farklı meshep vardır. Köy ahali'si Alevi ve Sünni yurttaş dan oluşmuş ve bu iki meshep birleşerek ortak bir kültür meydana getirmiştir.

 

İnegazili köyü kültüründe hoşgörü anlayış ve saygı köyün temel prensip taşlarındandır.

 

Bildigimiz gibi 1980'li yıllarında ve daha öncesinde bir çok büyük şehirde kasabalarda ve köylerde meshep çatışmaları çıkar iken, İnegazili köy halkı bu çatışmayı anlamsız bularak hiç bir şekilde karşı karşıya gelmemiş, sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde geçmişten bu güne kadar gelmiştir. 

 

Köy halkı genç kuşaklara her daim hoşgörü ve kardeşligin yaşatılmasını ögretmiş ve gelecek nesillerede aynı şekilde aktarılmasını istemiştir.

 

İnegazili Köyü bağlı bulundugu Sungurlu ilçesine 41 km uzaklıkta olup Çorum iline 121 km dir.

 

Bölge iklim şartlarına uygun olarak Buğday, arpa, nohut ağırlıklı tahıl tarımı yapılmaktadır. Köyün asıl ekonomik kaynagı 2.000 dolar ihracatı bulunan çorap sektörünün önde gelen firmaların bu köyden olmasıdır.

 

Köylünün %70'ni İstanbul'da %5'i Ankarada diger %5'nin ise farklı ilerde ikamet ettiği bilinmekle birlikte bahsi geçen çorap sektörünün önde gelen lider firma patronlarının ata yadigarı olan topraklarını sahiplenerek güzel bir köy haline getirmişlerdir.

 

İnegazili köyünde, Cami, İlkögretim Okulu, Ögretmen Lojmanı, Sağlık Ocağı vardır. 

 

İnegazili Köyü Hakkında Bilgiler İçin TIKLAYINIZ

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Duyurular


İnegazili Köyü Logo


Çorum Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 33,0042   33,0637
EURO 35,9251   35,9898
       
Özlü Sözler
Dost, bazen annen bazen baban bazen eşin bazen kardeşin olabilir. Gerçek dost hata bile yapsan seni terketmeyendir.
Son Ziyaretçi Yorumları
Betül Unatoğlu
canım köyüm hersey her an çok güzel toprak kokuyorr memleketim:) web sitemiz çok güzel daha da güzel olacağına inanıyorrum ve web sitemize i̇negazili canlıyı olarak izlemeyi çok istiyorruz inşallah gelir :)) uzaktan köyümüz hasret kaldık:(())

İbrahim PEKRİZ
HAYIRLI ramazanlar

EYYÜP SERTKAYA
Komşu Köy Delice Kavak Köyünden Ben Eyyüp Sertkaya.Bu Sayfaya Emeği Geçenleri Tebrik Ediyorum Emeğinize Sağlık.Bu vesileyle Tüm İnegazili Komşu Köy Ahalisine Sağlık Afiyetler Dilerim Ankara dan Selamlar


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Ziyaretçi Sayacı
Bugün: 225
Dün: 141
Toplam: 14868

 

© Copyright 2024  V4.4 Tüm Hakları Saklıdır.


Top